SOBOTA 14.10.2023 JZP, ŠPP IN PP ZA PTIČARJE V LD TABOR DORNVERK-BRANIK

Jesenska vzrejna preizkušnja, širša poljska preizkušnja in poljska preizkušnja (JZP, ŠPP in PP) za ptičarje 14.10.2023 v organizaciji LKD Gorica Nova Gorica

Lovska družina Tabor Dornberk – Branik nam je svoje lovišče nudila za izvedbo prireditve. LD Tabor Dornberk - Branik je bila ustanovljena leta 1950 in ima nekaj nad 3000 ha lovišča, ki obsega braniško in dornberško dolino in se dviguje na obronke kraške planote. Gospodari z divjim prašičem, srnjadjo in jelenjadjo, male divjadi, kot drugod skoraj ni več. Ima dva lepa lovska domova, enega na Gori pod prevalom Železna vrata in enega pod Grižnikom nad Branikom.

Na prireditev so bili prijavljeni štirje vodniki s psi ptičarji pasme nemški žimavec, same prireditve pa so se udeležili trije vodniki Jordan Godnič in David Jazbec s psicama, ter Darko Miklavčič s psom.

V soboto zjutraj pred osmo uro smo se zbrali v Braniku blizu dvorane, pod mogočnim gradom Rihemberk, ki je v zgodovinskih virih prvič omenjen leta 1230, kraj pa je prvič omenjen že leta 1200 kot Branica (Breniz), kasneje je kraj dobil ime po gradu Rihemberk in je od leta 1955 poimenovan Branik. Tu je služboval tudi pesnik Simon Gregočič, ki je kraju ob odhodu posvetil pesem ˝Slovo od Rihemberka˝v kateri ob koncu pravi: ˝Potem ta kraj bo dom blagosti, bo sreče dom in dom kreposti, potem ta kraj bo pravi raj˝.

Kinološka sodnika na prireditvi sta bila Vladimir Kobal in Saša Volarič. Zbrane je nagovoril član Lovske družine Tabor Dornberk - Branik Ljubo Mrevlje. Ker se je bližal dež je na kratko povedal kje bomo izvajali prireditev. Udeleženci in gostje smo se zapeljali nižje od železniške postaje Dornberk, na polje ob reki Vipavi, kjer se nam je pridružil starešina LD Tabor Dornberk - Branik Hinko Gajšek.

Kraj Dornberk leži na vzpetini Čuklja in je dobil ime po istoimenskem gradu, ki je bil v 11. stoletju eden od treh najmogočnejših gradov na Slovenskem. V 15. stoletju je grad dobil dvojno obzidje in funkcijo protiturškega tabora. Ko ni bilo več turških vpadov je to vlogo izgubil in so ga postopoma razgradili in kamenje uporabili za gradnjo novih stavb. Iz teh časov je ostalo ime Tabor.

Kinološka sodnika sta obrazložila potek prireditve, ki se je pričela z iskanjem male divjadi. Žal štirinožni pomočniki male divjadi niso izsledili, ker je na polju prevladovala srnjad. Za naslednje preizkušnje se je uporabljala mala divjad iz umetne vzreje. Zadnji del preizkušnje v prinašanju in delu v vodi je bil izveden v lovišču Lovske družine Hubelj, kjer imajo priročni bajer z ločjem in vodo, s pogledom na srednjeveško mestece Sveti križ (sedaj Vipavski križ) z razvalinami nekoč mogočnega gradu grofov Attemsov. Navkljub neugodnemu deževnemu vremenu so preizkušnjo opravili vsi trije vodniki s svojimi štirinožci.

Po končani prireditvi je sledila objava rezultatov s strani kinoloških sodnikov v lovskem domu na Gori in potem pogostitev z druženjem. Ker se slednjega zaradi zadržanosti nisem udeležil, bi se tu rad zahvalil Lovski družini Tabor Dornberk – Branik za gostoljubje, starešini Hinku za vso podporo pri izvedbi prireditve in Ljubu kot spremljevalcu, zahvala obema kinološkima sodnikoma Vladimirju in Saši, vodnikom psov Jordanu, Davidu in Darku in vsem ostalim, ki so prireditev spremljali, da je tako lepo uspela.

                                                                                                              Lovsko kinološki pozdrav!

                                                                                                                                                               Marjan Paljk